Canucks a play off
06. 03. 2011, 00:00 » Analýzy - Autor: Tomáš Török
(zdroj: NHLportal.cz)
Základná časť NHL sa nezadržateľne blíži ku svojmu koncu a taktiež aj prví vážnejší adepti na zisk pohára Stanleyho. K vysokým favoritom na prvenstvo v tomto ročníku môžeme radiť tím z Vancouveru. Canucks sa celú sezónu držia na popredných miestach svojej divízie a taktiež aj na čelných priečkach západnej konferencie. Mužstvo Kosatiek je vyskladané veľmi precízne, čo dokazuje v priebehu celého ročníka, avšak bude to stačiť aj na vypäté boje v play – off?
Generálny manažér Mike Gillis pred uzávierkou prestupov vyhlasoval, že jeho mužstvo je veľmi kompaktné a nebude doňho zasahovať. V posledných hodinách prestupov však vykonal určité zmeny v zostave. Do Vancouveru sa sťahoval center Maxime Lapierre a ľavé krídlo Chris Higgins. Títo dvaja borci, ktorí sa najviac zapísali do povedomia fanúšikov počas svojho pôsobenia v Montreale, majú vniesť trocha tvrdosti a útočného elánu. Lapierre predstavuje ideálneho hráča do tretej alebo štvrtej formácie, pričom sa nebráni provokovať súpera všetkými možnými spôsobmi. Jeho úsmev považujú protihráči za jeden z najprovokatívnejších. Higgins predstavoval na začiatku kariéry schopného strelca, ktorý atakoval hranicu 30 gólov. V priebehu posledných dvoch ročníkov však začal strelecky upadať, čo vyústilo v jeho výmenu z New York Rangers do Calgary. Počas posledného leta potom podpísal kontrakt s Floridou Panthers. Teraz sa bude snažiť v kanadskej provincii British Kolumbia zaspomínať na časy keď bol jedným z perspektívnych hráčov Canadiens.
Tieto dve posily však nemajú až taký veľký význam pre Vancouver. Káder bol výborne poskladaný už počas leta. Obranné rady posilnil predovšetkým Dan Hamhuis, ktorý byť prínosom taktiež pre ofenzívu Canucks. V počte bodov však Hamhuisa predstihli dvaja Európania Christian Ehrhoff a Alexander Edler, ktorí sa stavajú na modrú čiaru hlavne počas presilových hier. Spomínaných hráčov potom v defenzíve ešte doplňuje fínsky obranca Sami Salo, dvojica defenzívnych zadákov Andrew Alberts a Kevin Bieksa. Na súpiske potom ešte nájdeme obrancov Keith Ballard a Aaron Rome.
Útočné rady sú nesmierne vyrovnané a skrývajú v sebe dostatok talentu a tvrdosti. Ofenzíva tímu sa točí predovšetkým okolo dvojičiek Sedinocov. Henrik, kapitán mužstva, vyniká predovšetkým svojimi milimetrovými pasmi na svoje dvojča Daniela. Ich útok dopĺňa frankofónny Kanaďan Alexandre Burrows, ktorý štýlom hry pripomína už spomínaného Lapierra. Druhý útok tvorí zrejme najlepší druhý center ligy Ryan Kesler. Na krídlach ho doplňuje švédsky veterán Mikael Samuelsson a kanadský rýchlik Mason Raymond. Táto lajna môže smelo konkurovať prvej formácii so Sedinovcami v čele. Tretia klasická checking line má vo svojom strede špecialistu na oslabenia Mannyho Malhotru, na krídlach s ním operujú Raffi Torres a Dán Jannik Hansen, ktorý sa taktiež vyznačuje tvrdou hrou do tela. Štvrtá lajna je tvorená klasickými robotníkmi na čiernu prácu, ktorí sa neboja použiť čokoľvek pre víťazstvo. Centra vo štvrtej formácii robí nová akvizícia M. Lapierre, ďalej v nej nájdeme hráčov ako Tanner Glass a Jeff Tambellini.
Na záver sa zastavme pri brankárskom poste. Ten je už niekoľko sezón vyhradený pre hviezdu ligy Roberta Luonga. V tejto sezóne sa mu skutočne darí, keď v počte víťazstiev je s počtom 29 na štvrtom mieste. Ani ďalšie štatistiky nie sú o nič horšie. Brankársku dvojku robí Luongovi Cory Schneider. Tento dvadsaťštyri ročný brankár zo Spojených štátov odvádza skutočne neoceniteľné služby pre Canucks. V Schneiderovi vyrastá budúca hviezda ligy, len mu treba dať šancu.
Ak sa pozrieme na káder Vancouveru z nadhľadu zistíme, že má skutočne všetko. Hviezdy ligy ako bratov Sedinovcov a Luonga, hráčov druhej vlny ako Kesler, obranárov ako Malhotra. Obrana taktiež prekypuje talentom a skúsenosťami predovšetkým v osobe Samiho Sala. Nám neostáva už nič iné, iba sledovať ako sa títo hráči pobijú o šancu vyhrať Stanley cup.