Juniorský šampionát sa pomaly, ale isto blíži ku koncu, no tie najdôležitejšie zápas nás ešte stále čakajú. Zápasy, v ktorých sa dvom víťazom a jednému porazenému odovzdajú cenné kovy, o ktoré tak tvrdo bojovali od prvého dňa turnaja. Budú to dva duely medzi hokejovými velikánmi s množstvom úspechov na predchádzajúcich šampionátoch. Dve bitky, v ktorých sa o 15:00 stretnú dvaja porazení semifinalisti a večer o 19:00 zase dva najlepšie tímy týchto majstrovstiev sveta.
V prvom z tejto dvojice zápasov sa môžeme tešiť na vždy veľmi dramatické a napínavé severské derby medzi odvekými rivalmi z Fínska a Švédska. O pár hodín neskôr však turnaj vyvrcholí bitkou o zlaté medaily medzi “javorovými listami“ z Kanady a “ruskou zbornou“. Od tohto zápasu, na ktorý sme všetci netrpezlivo čakali od úvodného vhadzovania šampionátu, nás už delí len pár hodín, a tak sa poďme podrobnejšie pozrieť, čo môžeme očakávať nielen v tomto súboji, ale aj v škandinávskom derby o bronzové medaily.
Včerajšie semifinálové zápolenia priniesli jeden veľmi vyrovnaný zápas, ktorému naozaj nič nechýbalo a druhý s veľmi neočakávaným priebehom a možno ešte šokujúcejším konečným výsledkom. V úvodnom zápase tohto dňa sa proti sebe postavili hráči švédskych “troch koruniek“ pod vedením mladého Tomasa Monténa a ruský výber, ktorí na tomto šampionáte vedú významné osobnosti ako Valeri Bragin, Igor Larionov či Nikolai Khabibulin.
Zborná sa nakoniec po veľmi zábavnom a napínavom zápase tešila z víťazstva 5:4 po predĺžení. Jasne prestrieľala svojich severských protivníkov pomerom 44:25, a mohla sa tak tešiť z postupu k poslednej výzve, ktorá je zároveň aj poslednou prekážkou, ktorá ich delí od vytúženého víťazstva.
Tou prekážkou je ofenzívne ladená družina kanadských hokejistov, ktorí si vo včerajšom jednostrannom duely poradili s Fínmi výsledkom 5:0. Tento zápas sa v podstate rozhodol už v úvodných štyroch minútach hry, kedy sa Kanaďanom podarilo vsietiť až tri góly, čím dokázali úspešne prekvapiť fínskych hokejistov, ktorí sa z tejto facky už ďalej nedokázali spamätať.
Dnes je však nový deň a karty sú rozdané nanovo. Čo sa stalo včera je už dnes minulosťou, a preto sa radšej sústreďme na posledné dva zápasy, ktoré nás dnes čakajú. Poďme sa teda spolu pozrieť na tie najdôležitejšie informácie o každom z týchto medailových duelov.
Zápas o tretie miesto: Fínsko vs. Švédsko
Švédi patria bez akýchkoľvek pochybností k najofenzívnejším celkom na tomto šampionáte. V doterajších zápasoch dokázali streliť najvyšší počet gólov (29) a to najmä vďaka ich streleckej efektivite, keďže až z 13,55% striel dokázali skórovať. Okrem toho sú aj tímom s najvyšším počtom striel na bránu, keď ich počas tohto turnaja vyslali až 214.
Čo sa týka obrany, tam taktiež nijako nezaostávali sa svojimi ofenzívnymi výkonmi. Spolu s Ruskom inkasovali najmenej gólov (13) a v priemernom počte inkasovaných gólov na zápas sú na prvom mieste už celkom osamotení, keď dovolili súperom streliť v priemere len 2,12 gólu na zápas.
Avšak asi najväčšou prednosťou tohto výberu sú špeciálne tímy. “Tri korunky“ majú totiž najnebezpečnejšie presilovky na turnaji. S úspešnosťou 44,83% sú na prvom mieste a v počte strelených gólov v početnej výhode (13) im opäť nepatrí iné ako prvé miesto.
Vďačiť za to môžu najmä ofenzívne ladenému talentu, ktorým ich zostava doslova prekypuje. Najviac presilovkových gólov strelila dvojica kolegov z prvej útočnej formácie, Samuel Fagemo a Nils Höglander. Obaja prispeli do štatistík tromi presnými zásahmi, vďaka čomu sa dostali na delené druhé miesto, hneď za Barretta Haytona so štyrmi presnými zásahmi.
Suomi budú pravdepodobne tím, ktorý pôjde do tohto súboja s mierne horším psychickým rozpoložením. Ich posledný duel so Švédmi, ktorý bol zhodou okolností otváracím stretnutím šampionátu pre oba tieto celky, dopadol horšie pre hráčov z krajiny tisícich jazier. Podľahli im síce až v predĺžení, no nič to nemení na fakte, že im Fíni jednoznačne majú čo oplácať.
V ofenzíve patria k tým lepším tímom, no takisto nemôžeme povedať, že by to bola ich najsilnejšia stránka. Ešte pred štartom turnaja prišli kvôli zraneniu o veľkú nádej tohtoročného draftu, Antona Lundella. A aby toho nebolo málo, tak v úvodnom duely turnaja, ktorý bol zároveň predzvesťou zápasu o bronz, sa Fínom zranil ich najlepší center, Rasmus Kupari.
Oklieštený útok Fínov je tak jedným z dôvodov mierne podpriemernej streleckej efektivity, keďže v doterajšom priebehu turnaja dokázali zužitkovať iba 10,10% svojich striel. Hranie v ľahšej třineckej skupine im však umožnilo schuti si zastrieľať. Aktuálne sa Fíni nachádzajú na štvrtom mieste v počte strelených gólov (20) a striel vyslaných na bránu súpera (198).
Na opačnej strane klziska sa môžu pochváliť tretím najnižším počtom inkasovaných gólov (15), z čoho až tretina pochádza práve zo zbabraného semifinálového duelu s Kanadou. V priemere dostanú počas jedného zápasu 2,48 gólu, čo ich posúva na celkové štvrté miesto.
Avšak ich najväčšia sila sa schováva medzi tromi žrďami. Justus Annunen, ktorý bez jedného zápasu odchytal všetky stretnutia Fínov na tomto šampionáte, je mnohými právom považovaný za najlepšieho brankára turnaja. Päť inkasovaných gólov proti Kanade mu určite nijako nepomohlo, no v predchádzajúcich zápasoch predvádzal naozaj skvelé výkony a bol veľmi platným hráčom pre Suomi. Až do včerajšej blamáže s Kanadou viedol brankárov v úspešnosti zákrokov a dnes je aj napriek tejto výraznej prehre stále v medzi najlepšími (SV%=92,07 – druhá priečka).
Tento zápas bude duelom medzi strelecky najefektívnejším tímom a mužstvom s najlepším brankárom na turnaji. Medzi tímom s množstvom ofenzívneho talentu a celkom, ktorému kvôli zraneniam tento talent značne chýba. Netvrdím, že iní fínski útočníci nie sú talentovaní, no na kvalitu Lundella a Kupariho dosahuje len málo z nich. Bude to veľmi vyrovnané zápolenie, no myslím si, že nakoniec budú mať mierne navrch “tri korunky“.
Finále: Kanada vs. Rusko
Tieto dva celky už spolu odohrali jeden skupinový duel, v ktorom ruskí mladíci deklasovali Kanaďanov 6:0. Dnešný zápas však bude celkom iný. Nepôjde totiž len o tri body v skupine. Pôjde o titul majstra sveta a v takýchto zápasoch sa môže stať naozaj čokoľvek. Myslím si, že už teraz môžeme s určitosťou povedať, že budeme svedkami jedného kvalitného zápasu, v ktorom si to rozdajú jedni z najlepších juniorských hokejistov na svete.
Avšak stále nie je isté, či budú všetci z nich prítomní na ľadovej ploche. Najväčší otáznik totiž visí nad dvojicou Kanaďanov, Bowenom Byramom a Barrettom Haytonom. Zatiaľ čo Byram do včerajšieho duelu s Fínmi nenastúpil vôbec, Hayton si zranenie privodil až počas zápasu. Kanadský kapitán nepríjemne narazil po súboji s fínskym kapitánom, Lassim Thomsonom, do mantinelu a poranil si ľavú ruku. Rozsah jeho zranenia však ešte nie je známy, a tak sa môžeme zatiaľ iba domnievať, či pomôže svojim spoluhráčom v poslednom a zároveň najdôležitejšom zápase turnaja.
Kanada sa môže pýšiť veľmi hlbokou zostavou plnou nesmierneho talentu a šikovnosti. Najmä v útoku ukazujú, že v každej formácii majú rozdielových hráčov, ktorí dokážu skórovať. Už sa im to na tomto turnaji podarilo 28-krát (druhé miesto), pričom na bránu súpera vyslali tretí najvyšší počet striel (200).
Okrem hry 5v5 sa im darí strieľať góly aj v početnej prevahe. S úspešnosťou 44,44% a 12 strelenými gólmi sa v oboch prípadoch nachádzajú na celkovom druhom mieste, pričom menej času v početnej výhode než Kanada (43:33) odohralo iba Slovensko (41:54), Česko (41:21) a Švajčiarsko (32:07).
Čo sa týka druhej časti špeciálnych tímov, oslabení, nie je to také dokonalé ako pri presilovkách. Ich úspešnosť je aktuálne na úrovni 76,19%, čo stačí iba na piate miesto. Na druhú stranu sa však spolu so Švédmi vylučujú zo všetkých tímov najmenej, pričom v početnej nevýhode strávili najmenej času (40:26).
Ruská mašina prežíva aj napriek dvom prehrám v základnej časti veľmi vydarený šampionát. V kľúčových zápasoch ukázali svoju silu a premohli svojich súperov. Práve táto mentálna príprava a sila bude vo finále veľmi dôležitá. Oba tímy budú mať rozhodne veľkú motiváciu, no nakoniec to bude o tom, kto to chce vyhrať viac.
Rusi sú ofenzívne veľmi aktívnym tímom. Doposiaľ strelili už 24 gólov z 213 striel na súperovu bránu (v oboch prípadoch sú na druhej priečke). Ich slabina sa však najviac ukáže až keď hrajú v početnej prevahe. Presilovky premieňajú len s úspešnosťou 21,88% aj napriek tomu, že v tejto hernej situácii hrali až 32-krát. Viac presilových hier hrali iba Nemci, a to 33.
Veľa vylúčení však nemajú iba ich súperi, ale aj samotní Rusi. Počas šiestich zápasov nazbierali až 108 trestných minút, čo je druhý najvyšší počet. Nemusí ich to ale príliš trápiť, keďže ich oslabenia patria k najlepším na turnaji. Úspešnosť oslabení majú aktuálne na hodnote 79,31%, čo ich radí na tretie miesto.
Ďalšou silnou stránkou ruského výberu je obrana. Spolu so Švédmi inkasovali zo všetkých mužstiev najmenej gólov (13), pričom v priemere na 60 minút hry inkasujú iba 2,16 gólu, čo ich len tesne posúva za Švédov na druhé miesto. Pýšiť sa môžu aj faktom, že súperom dovolili vystreliť na svoju bránu iba 137-krát, čo je druhé najmenšie číslo. Menej striel dovolili súperom vystreliť len Američania, no tí odohrali iba päť zápasov.
V tomto večernom súboji uvidíme jedno z najofenzívnejších mužstiev na turnaji súperiť proti defenzívne zodpovedným Rusom. Bude to duel medzi druhým najefektívnejším tímom pri početnej výhode a tretím najlepším celkom pri bránení početných výhod. Bude to pravdepodobne veľmi tvrdý duel s niekoľkými hraničnými zákrokmi, keďže obe tieto mužstvá obľubujú fyzickú hru. Bez pochýb sa budeme pozerať na veľmi kvalitný súboj medzi dvoma velikánmi svetového hokeja. Avšak myslím si, že nakoniec sa z tesného víťazstva budú tešiť “javorové listy“.